Çevre İçin Hekimler Derneği

Organik zehrin KOK’usu çıktı

Çevre İçin Hekimler Derneği, ‘Kalıcı Organik Kimyasallar’ın (KOK) doğa ve insan sağlığına büyük zararı verdiğini açıkladı. Prof. Dr. Karababa çimento fabrikalarının çevre yasalarına aykırı olduğunu, bu fabrikalarda yakılan zehirli atıkların hava yoluyla ciddi akciğer hastalıklarına yol açtığını bildirdi.

KOK-2

Mehmet Emin AL / Çevre İçin Hekimler Derneği, ‘Kalıcı Organik Kirleticiler’ adlı kitabın genişletilmiş ikinci baskısının tanıtımını yaptı. Çevre dostu olarak bilinen ve çevre için yıllardır mücadele ile tanınan Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Karababa’nın başkanlığını yaptığı dernek, Ata Soyer Sağlık ve Politika Araştırmalar Derneği binasında bir basın toplantısı düzenledi. Prof. Karababa kalıcı organik kirleticilerle ilgili bilgi verdi.


Tarım zararlılarıyla mücadelede yıllarca kullanılan DDT, klordan, aldrin gibi çok sayıda zehirli kimyasalların insan sağlığında kalıcı zararlara yol açtığını ifade etti. Kısa adı KOK olarak ifade edilen ‘Kalıcı Organik Kirleticiler’in hatamızın her alanında var olduklarını hatırlatan Prof. Karababa “Özellikle çimento fabrikalarında yakılan zehirli atıklar hava yoluyla ciddi akciğer hastalıklarına yol açabiliyor. Şu anda eski ve yeni kurulan çimento fabrikalarının hemen hepsi çevre yasalarına aykırıdır. Halk çevreye karşı özellikle kentlerin içinde kalan ve yakınlarında kurulacak olan yeni çimento fabrikalarına karşı duyarlı olmalıdır” dedi.

KORUYUCU ÖNLEM ŞART
KOK sorunun dünyada tartışıldığı ve Türkiye’nin de Stokhom Sözleşmesi’ni 2001’de imzaladığını hatırlatan Karababa “Bözleşme, 12 Ocak 2010 tarihinde Türkiye için resmen yürürlüğe girmiştir. Dünya genelinde 2014 itibarıyla 152 imzacı ve 179 taraf ülke bulunmaktadır. Yaşayan tüm canlılar için alınacak asıl koruyucu önlemler, dünyamızda KOK’ların üretilmesi ve kullanımının durdurulması ve mevcut KOK’ların zararlı olmayacak şekilde yok edilmesidir. Bunun sağlanabilmesi için uluslararası sözleşmelerin tüm devletler tarafından ve doğaldır ki ülkemizde de eksiksiz uygulanması için politik iradenin ortaya konması gereklidir” şeklinde konuştu.

EKOLOJİK YAŞAM TEHLİKEDE
Sözleşmelerin gereğinin yapılabilmesi için sıkı denetimlerin yapılması, kaçak veya uygunsuz kullanımı saptanan KOK’larla ilgili yaptırımların uygulanması, tespit edilen KOK’ların uygun bertaraf yöntemleriyle, çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Dernek Başkanı Karbaba “Okyanuslar, hava, toprak, bitkiler, hayvanlar ve insanlar 50 yıldır büyük ve kontrolsüz bir kimya deneyinin gönülsüz katılımcılarıdır. Kimyasallar, çevrede birikerek, kullanıldıkları yerlerden binlerce kilometre öteye taşınarak, uzun vadede sağlığı ve ekolojik yaşamı tehdit ediyor. Avrupa Birliği raporlarına göre gündelik yaşamımızda kullanılan kimyasal madde sayısı yaklaşık 100 bin olup bunların ancak yüzde 7’sinin çevre ve insana verdiği zararlar hakkında yeterli sayılacak bilgi bulunuyor.”

KUTU
Organik kimyasallar
her yere taşınıyor
KOK’ların dört ortak özelliği vardır. Bunlar sırasıyla:
1. Tüm canlılar için yüksek düzeyde zehirlidirler.
2. Doğal parçalanma ve yok olma süreçleri oldukça uzundur (en az 20 yıl), bu nedenle zehirleyici etki süreleri de çok uzundur.
3. Buharlaşıp su ve hava yoluyla uzak mesafelere taşınırlar.
4. Yağ dokusunda birikirler ve yoğunlaşırlar, bu nedenle besin zincirinin en üstünde yer alan insan ve benzeri canlılarda en yüksek düzeyde bulunurlar.
Sağlığı çok ciddi
şekilde tehdit ediyor
KOK’ların sağlık etkileri ise şöyle:
-Anneden plasenta yoluyla ve emzirme döneminde anne sütüyle bebeğe geçerler ve davranışsal gelişme bozukluğuna yol açarlar.
-Kandaki bağışıklık hücrelerini azaltarak bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olurlar.
-Kalp ve damar sistemine etkiler.
-Tiroid bezinin çalışmasını olumsuz etkilerler.
-Metabolik sorunlara, kemik hastalıklarına neden olurlar.
-Hormon bozucu etkileri nedeniyle doğumsal bozukluklara ve düşüklere yol açarlar.
-Başta meme kanseri olmak üzere farklı kanserlere neden olurlar.

Kaynak: http://gazetedokuzeylul.com/?p=3713

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 21 Ocak 2015 by in Basında.

Blog İstatistikleri

  • 1.522 hits

Arşiv

%d blogcu bunu beğendi: