Çevre İçin Hekimler Derneği

Fabrikalarla birlikte kirleticiler de şehirde

Çevre İçin Hekimler Derneği İzmir Şubesi, ‘Kalıcı Organik Kirleticiler ve Sağlık’ kitabını genişleterek tekrar baskıya sundu.

Kalıcı Organik Kirleticiler ve Sağlık kitabı genişletilmiş ve güncellenmiş hali ile ikinci defa basıldı. Ata Soyer Sağlık ve Politika Araştırmaları Derneği’nde kitap hakkında açıklamalar yapan Çevre İçin Hekimler Derneği yöneticileri, Kalıcı Organik Kirleticiler (KOK) hakkında bilgi verdi. KOK’ların kullanım alanlarının son yıllarda arttığını belirten Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Ali Osman Karababa, önce tarım ilaçları ile hayatımıza giren kirleticilerin şimdi sanayinin şehirlerin içerisinde kalması ile arttığını anlattı.

1e30f-Untitled-2.png

BESİN ZİNCİRİNDE BİRİKİYOR
Prof. Dr. Ali Osman Karababa özellikle çimento fabrikalarında KOK’ların yüksek miktarda bulunduğunu ve fabrikaların şehirlerin içinde kalmasıyla kirleticilerin direkt kentte yaşayanlara geçtiğini belirtti. Çimento fabrikaları KOK’ları fabrikalarda yakıyor, dumanı da rüzgâr ile tüm şehre yayılıyor. Karababa, fabrikaların şehrin dışına çıkarılması için halkın mücadele etmesi gerektiğini de söyledi. KOK’ların özellikleri arasında zehirli olmaları, çevrede kolayca yok olmamaları, besin zincirinde birikiyor olmaları ve hava, su, toprakla kaynaklarından çok uzak mesafelere kolayca yayılabilmeleri var. Özellikle tarım ilaçları, zirai ilaçlar, pestisitler ve endüstriyel kimyasallar Kalıcı Organik Kirletici olarak sayılıyor.

Kaynak: BirGün

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 2 Şubat 2015 by in Basında.

Blog İstatistikleri

  • 1.604 hits

Arşiv

%d blogcu bunu beğendi: